Książka pt. „Ona” Hanki V. Mody została wydana nakładem wydawnictw Virtualo / Empik Go 5.12.2022 roku w wersjach tradycyjnej oraz jako audiobook w interpretacji Katarzyny Pilichowskiej.

Tworząca pod pseudonimem autorka zbioru „Chciałbym, żebyś mnie napisała” (Wydawnictwo e-bookowo.pl, 2018r.), tym razem z rozmachem nakreśliła zwartą opowieść z duszą, traktującą o kobiecej seksualności, stanowiącej punkt wyjścia do poszukiwania siebie w odmętach przeszłości.

Ona – Agata, On – Krzysztof, jej mąż oraz Oni – Anna i Karol, również małżeństwo, a przy tym przyjaciele i partnerzy w interesach tych pierwszych. Czy to znaczy, że mamy tutaj do czynienia z relacjami, jakich wiele? Nic bardziej mylnego! A wszystko dlatego, że na scenę życia tych czworga niespodziewanie wkracza ONA – Milena, młodziutka dziewczyna, ciekawa świata i ludzi… Bohaterom dość szybko przyjdzie więc przekonać się, że ten sam świat i ci sami ludzie bez skrupułów upomną się o wzajemność, ale czy każdorazowo mogą na nią liczyć? Czy miłość ma smak słodyczy czy goryczy?

Hanka V. Mody wytrwale poszukuje odpowiedzi zwłaszcza na ostatnie z pytań, bowiem właśnie miłość w toku powieściowych zdarzeń stanowi mieszankę wybuchową, złożoną z uczuć, doznań i pogłębionych refleksji, do których punkt wyjścia stanowi następująco postawione pytanie: „Czy można kochać dwie osoby jednocześnie?”. Co więcej – otwiera ono mroczną furtkę do świata trudnej przeszłości, obleczonej całunami depresji i  śmierci oraz życia w poczuciu winy za nią, by wykazać ponad wszelką wątpliwość, że „(…) nadzieje są najgorsze. Można żyć bez nadziei, z brakiem, za zgodą na niesprawiedliwy świat, ale nadzieja, a najbardziej nadzieja obudzona i brutalnie zniszczona, potrafi zabić”.

Wszystko to pozwala na wysnucie wniosków, że pisarka nakłania swoich bohaterów z Agatą na czele – a tym samym także Czytelników – by „mieli odwagę zmierzyć się z własnym cieniem, odwrócić się ku niemu z pełną świadomością, że czasu nie da się zabić, ale można go oswoić”.

Oswajanie go bywa jednak trudne. Ów trud zależny od stopnia naszej dojrzałości i kilometrów przebytej życiowej drogi. „Ona” dotyka więc treścią najczulsze struny świadomości. To ważne, by historia „mówiła” także między wersami. W tę warto się wsłuchać, bo każdy odbiorca ma szansę usłyszeć co innego, a tym samym poszerzyć horyzonty myślowe, będąc w pełni otwartym na wielobarwnie rozumiane potrzeby drugiego człowieka.

zrecenzowała Iwona Niezgoda

Hanka V. Mody, „Ona”, Wydawnictwo Empik GO, ISBN: 9788327274618