‼PREMIERA‼

„INCYDENT” Piotra Borlika to dzisiejsza NOWOŚĆ Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Miałam przyjemność przeczytać książkę jeszcze przed premierą i z ochotą podzielę się swoimi wrażeniami.

Powieść skierowana do czytelników kochających kryminały i sensacje czyli wydawałoby się, że nie dla mnie. Nigdy nie byłam szczególną fanką tego typu literatury, jednak książka Borlika wciągnęła mnie praktycznie od pierwszej strony.

Dlaczego?

Bo za nic w świecie nie byłam w stanie przewidzieć, co wydarzy się na kolejnej karcie powieści. Momentami wydawało się, że jestem blisko, a po przeczytaniu kilku kolejnych stron wiedziałam, że Autor wyprowadził mnie na manowce, a największą niespodziankę przygotował czytelnikom na koniec swej powieści. Borlik zaplanował nas zaskoczyć i ten plan zdecydowanie wypalił.

Przyznam się, że początkowo posądzałam Borlika o błąd i uruchomiłam swoje prywatne śledztwo, wertując książkę strona po stronie, aby sprawdzić losy jednego z „czarnych” bohaterów. Nie zdradzę którego, bo odebrałabym Wam to, co w książce najbardziej wciąga i intryguje.

„Incydent” to 11 książka Piotra Borlika. Dał się poznać czytelnikom jako autor dobrych kryminałów, ma swoich wiernych fanów, a wielowątkowość jego powieści i wielopostaciowość to już znak charakterystyczny Borlika.

A czym „Incydent” zaskoczy fanów?  Zapewne tym, że pojawiły się tu wątki związane z polityką, skorumpowaniem władzy, a także nacjonalizmem i szerzeniem nienawiści do uchodźców, Ukraińców. „Incydent” to oczywiście fikcja literacka ale Autor, zwraca naszą uwagę na tematy i problemy, które dzieją się w realu, o których słyszymy tu i tam.

Jak na kryminał przystało musi ktoś zgniąć ale tu nie mówimy o jednej osobie, nie szukamy pojedynczego mordercy. Już na pierwszych stronach powieści życie traci kilkadziesiąt, niewinnych osób, podróżujących pociągiem relacji Przemyśl-Warszawa, zwanym Pomarańczarką. Na 45 osobach wcale się nie kończy, a nawet nie zaczyna. Licznik bije dalej. 

Kto musi zginąć? Dlaczego? Czy to zemsta czy kara? Przypadek? A może ofiara zbyt dużo wiedziała, stała się niewygodna, a nawet niebezpieczna?  Wiele jest powodów, by zabić. 

Piotr Borlik mierzy się z wyjątkowo trudnym tematem. Czy można wycenić ludzkie życie? Odpowiedź przeraża.

Zrecenzowała Dorota Duda

„Incydent”, Piotr Borlik, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, ISBN: 978-83-8295-261-2