Do tej pory Kristof Zorde organizował spotkania literackie. Z miłości do literatury założył sieć księgarń, a teraz zadebiutował jako pisarz.

W Żydowskim Salonie Literatury w ramach Festiwalu Singera odbyła się premiera książki „Pierwszy dzień” Kristofa Zorde. Spotkanie prowadził Remigiusz Grzela. Na to wydarzenie przybyli goście z całego świata, wielu przyjaciół i znajomych autora.

Kristof Zorde wypełnił spotkanie barwnymi opowieściami ze swego życia. Opowiedział jak dotarł do swoich żydowskich korzeni. Dzięki zauroczeniu w pięknej dziewczynie o imieniu Majka. Spotkał ją w ‘harcerzach’. Majka była zupełnie inna niż dziewczyny w jego środowisku. Miała kruczoczarne włosy, falujące. Miała duży, wspaniały nos i piękną śniadą karnację. Powiedziała, że jest Żydówką, choć on tego nie rozumiał. Ale jej ojciec pomógł w jego edukacji pożyczając mu książkę „Historia Żydów” Szymona Dubnowa. Ta książka go rozpaliła i zafascynowała. Podjął decyzję, że chce być taki, jak bohaterowie tej książki. Chciał przezwyciężać wszystkie trudności. Dzięki temu młody Kristof zawarł umowę z Elohim, czyli bogiem, że będzie Żydem. W ten sposób wykorzystał możliwość emigracji. 28 sierpnia 1969 roku opuścił Polskę. Wspomina to w ten sposób: „Wyjechałem z Polski, nie dlatego, że wtedy było tak ‘nieprzyjemnie’. Tylko ja po prostu skorzystałem z okazji, żeby ‘dać dyla’. To była dla mnie super okazja, żeby się pożegnać z rodziną, której miałem serdecznie dość, i z rodzicami. W takim radosnym oczekiwaniu wyjeżdżałem.”

Z dalszych opowieści pełnych dygresji okazało się, że rozstanie z rodziną nie poszło po myśli autora. Dzięki temu poznaliśmy Kristofa Zordę jako osobę przedsiębiorczą, z dużym poczuciem humoru i ogromnym dystansem do siebie.

Kristof Zorde (ur. 1947) jest doktorem filozofii, ekonomistą, specjalistą w zakresie rynków kapitałowych. W życiu zawodowym zajmował się prowadzeniem banku inwestycyjnego, firmy konsultingowej, sieci księgarń BookBook. Jest autorem książek „Spekulacja w warunkach niepewności”, „Metafizyczne wątki w ekonomii” i współautorem „Fuzje i przejęcia spółek kapitałowych”. „Pierwszy dzień” to jego debiut literacki.