Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że Nagrodę Specjalną w konkursie Debiut Literacki – Pióro Roku 2021 otrzymuje Mateusz Pakuła za książkę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, Wydawnictwo Nisza.

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” to książka, która wzbudziła nasze największe emocje, poruszyła serca i zmusiła do refleksji nad śmiercią i eutanazją. To przejmująca i niezwykle osobista opowieść o umieraniu. Obraz tego, co się dzieje w głowie kochającego syna, który dzień po dniu widzi coraz większy ból i cierpienie fizyczne, chorego na raka trzustki ojca. Człowieka wyniszczonego chorobą, który ostatecznie prosi syna, by pomógł mu odejść.

„Jak nie zabiłem swojego ojca? Nie zabiłem go szybko i bezboleśnie, nie udusiłem go poduszką, nie zakatrupiłem go we śnie, nie podałem mu śmiertelnej dawki morfiny, nie podciąłem mu żył, nie strzeliłem mu w łeb. Jak bardzo żałuję? Nie potrafię określić rozmiarów żalu, głębokości tej przepaści”. Mateusz Pakuła w wywiadach, których udziela, często powtarza, że chciałby, żeby ta książka była przyczynkiem do społecznej dyskusji o eutanazji. W kraju, w którym gloryfikujemy cierpienie i śmierć w „sprawie większej od nas”, na taką rozmowę nie było i nie ma miejsca. Ale jest miejsce w literaturze.

Nagroda Specjalna

1. Statuetka Debiut Literacki – Pióro Roku 2021 Nagroda Specjalna

2. Spotkanie autorskie podczas VIII edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie w dniach 7-13 VIII 2022r.

3. Profesjonalna sesja fotograficzna

4. Wywiad, recenzja książki, artykuły w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych partnerów medialnych.

Mateusz Pakuła (1983) pochodzi z Kielc, mieszka w Krakowie, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył dramaturgię na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jest dramatopisarzem, adaptatorem, reżyserem teatralnym i radiowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *