Po 12-stu latach milczenia doczekaliśmy się kolejnej książki autora „Murów Hebronu”, „Jadąc do Babadag” czy „Grochowa”. W sobotę Andrzej Stasiuk spotkał się z czytelnikami w Najlepsza Księgarnia. Rozmowa dotyczyła powieści historycznej „Przewóz”, wydanej przez Wydawnictwo Czarne. Spotkanie poprowadziła niezastąpiona Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, autorka książek.

Autor mówiąc o przepisie na książkę podkreślił : „Dojrzałem. 60-tka skończona. Już wiem mniej więcej, jak to się robi. Powieść jest symfonią. Więc trzeba wprowadzić wiele nowych rzeczy. Wprowadzić trochę historii, trochę przemocy, trochę erotyzmu i trochę jakiegoś przekleństwa. To wszystko wymieszać. Wtedy wychodzi powieść, którą się czyta.”

Justyna Sobolewska próbowała dociec jednak, jak powstał plan powieści „Przewóz”. Autor rozbrajająco odpowiedział: „Przecież piszesz książkę po to, żeby dowiedzieć się, co będzie na końcu. Wiem, że są pisarze, którzy sobie rozpisują ale ja nie. Większa frajda jest, większa radość, jak piszesz i nie wiesz, co ci debile zrobią, ci Twoi bohaterowie, którym trzeba dać mięso, trzeba dać ciało, dać energię. Ale, kurde, oni rządzą. Nie masz wpływu na to, za bardzo.”

Wyjątkowy Autor, wyjątkowa książka, wyjątkowa Prowadząca i wyjątkowe miejsce. Ta mieszanka spowodowała, że spotkanie zapadło w pamięci obecnych w Księgarni, jak i oglądających on-line https://www.facebook.com/103103891396246/videos/361364022079628.

Autorzy Książek w Obiektywie też tam byli i miód i wino pili, a co widzieli i słyszeli, w tej galerii umieścili.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu.


#sobolewskaj

#andrzejstasiuk

#wydawnictwoczarne

#najlepszaksiegarnia